Turnieje szachowe to doskonała okazja, aby sprawdzić swoje umiejętności gry, zdobyć kategorię szachową, a także zawrzeć nowe znajomości. Udział w turniejach jest niezbędny dla rozwoju każdego szachisty. Turniej szachowe dzielą się na kilka rodzajów:

Turnieje indywidualne i drużynowe – Tak naprawdę w turnieju indywidualnym może zagrać każdy, jeżeli tylko spełnia wymagania związane z wiekiem lub rankingiem obowiązującym w danym turnieju. W turniejach drużynowych mogą natomiast brać udział zawodnicy będący członkami zarejestrowanych klubów szachowych (poza pewnymi wyjątkami tj. zawody międzyszkolne). Zazwyczaj są to zespoły mieszane (damsko-męskie) 4 lub 6 osobowe.

Turnieje szachów szybkich, błyskawicznych i klasycznych – Turnieje mogą się także różnić ze względu na tempo gry. W szachach szybkich każdy z zawodników ma 15-30 minut na rozegranie partii. W szachach błyskawicznych (tzw. blitz) czas gry dla jednego zawodnika jest jeszcze krótszy i wynosi zazwyczaj 3, 5 lub 10 minut. W najbardziej popularnych szachach klasycznych tempo gry to zwykle 60-90 minut dla zawodnika.