Szachy – gra, której początki sięgają V-VI wieku  naszej ery. Często nazywana grą królewską, ponieważ w dawnych czasach była szczególnie popularna na dworach królewskich. Czy szachy to gra dla każdego? Czy warto uczyć się grać w szachy i dlaczego?

Gra w szachy rozwija pamięć, logiczne myślenie, poprawia zdolność koncentracji i długiego wysiłku umysłowego. Uczy umiejętności analizowania, przewidywania i rozwiązywania problemów. Badania naukowe dowodzą, że gra w szachy jest skutecznym sposobem podnoszenia uzdolnień dzieci, zwłaszcza w zakresie przedmiotów ścisłych tj. matematyka czy fizyka. Ponadto szachy kształtują też pozytywne cechy charakteru, uczą opanowania, cierpliwości i odporności na stres, a także umiejętności radzenia sobie z porażką, która może spotkać każdego, kto staje do konfrontacji z silniejszym przeciwnikiem.

Naukę gry w szachy można rozpocząć w każdym wieku. Podstawy gry mogą opanować już dzieci 4-5 letnie, ale można też zacząć grać będąc nastolatkiem lub osobą dorosłą. W szachach nie ma barier, to gra dla każdego, która dla wielu staje się też pasją na całe życie.